Příroda Dánska
Dánsko leží na Jutském poloostrově a na 443 pojmenovaných ostrovech, ze kterých je 76 (2006) celoročně obývaných. Nejdůležitější jsou ostrovy Fyn a Sjælland. Dalšími velkými ostrovy jsou Lolland, Falster, Langeland, Møn, Ærø, Als a Bornholm, který je umístěn poněkud východněji v Baltském moři než zbytek země.
Dánské podnebí je oceánské s rostoucími kontinentálními vlivy směrem k Baltskému moři. Léta jsou chladná, zimy pak mírné a deštivé. Časté jsou větry a mlhy. Největší řekou je Gudenå.
Západ země pokrývají vřesoviště a rašeliniště. Lesy zahrnují 11 % plochy (před sto lety 4 %). Na východě jsou listnaté. Jehličnaté lesy jsou využívány pro hospodářské účely nebo jako ochrana pobřeží.
Přímé hranice má Dánsko pouze s Německem (67,7 km), zbytek už oddělují moře a průlivy. Průliv Skagerrak odděluje na severu Dánsko od Norska a na východě průlivy Kattegat a úžina Øresund od Švédska. Nejužší místo mezi Dánskem a Švédskem je široké pouhých 4,5 km, mezi městy Helsingør (Dánsko) a Helsingbørg (Švédsko). Na jihu odděluje část Baltského moře Dánské ostrovy od Německa. Z žádného místa v Dánsku to není k moři dál než 52 km a délka pobřeží je úctyhodných 7400 km. Proto také se Dánsku přezdívá „mořská země“. Dánsko je velmi plochá země. Průměrná výška nepřesahuje 30m nad mořem. Nejvyšší bod, nebo , chcete-li, kopec Yding Skovhoj leží na Jutském poloostrově a měří 172,6 metrů nadmořské výšky. V Dánsku nenaleznete mnoho řek. Ty, které tam jsou, nejsou díky minimálnímu převýšení žádné bystřiny. Nejdelší z nich je 158 km dlouhá Gudenaa, ve střední části Jutského poloostrova.